New Microsoft PowerPoint Presentation

نشست چهل و نهم

رابطه معماری،زمان، ادراک و فلسفه

چگونه معماری با زمان ارتباط می یابد و انسان چگونه آن را درک می کند

سخنران:

مهندس فرهاد احمد نژاد

[دانش آموخته و مدرس دانشگاه هنر اسلامی تبریز]


زمان همواره همزاد اتفاقات، وقایع، خاطرات و فضاهاست، بعدی است که در طول زندگی،در تمامی مکان‌ها و خاطرات انسان‌ها حضور دارد. اما چه رابطهای بین معماری و زمان میتوان یافت؟ مکان و معماری در ظرف زمان ادراک می‌شوند، و اساساً زمان و مکان مفاهیمی پیوسته و مرتبط باهم هستند درحالیکه معمولاً کمتر به مفهوم زمان در معماری توجه می‌شود. درک زیبایی یک نما، فهم روابط فضایی یا عملکرد در یک کالبد معماری، واکاوی روابط انسانی و اجتماعی در داخل فضاهای معماری و شهر، همگی به زمان نیاز دارند، اما شاید این خوانش و ادراک در معماری، به‌صورت خطی نباشد و از ترتیب خوانش و ادراک خطی، مانند ادراک یک اثر موسیقی پیروی نکند.
به‌عنوان‌یک طراح مهم است که بدانیم در محیطی که طراحی می‌کنیم، افراد چگونه گذر زمان را احساس می‌کنند و محیط مصنوع و معماری بر او تأثیری دارد. این موضوع بر تصمیم شخص بر اینکه در آن فضا طولانی‌تر حضور یابد یا آن را ترک کند، دوباره علاقه و میل به بازگشت به آن داشته باشد یا نداشته باشد، تأثیر بسزایی دارد و نهایتاً می‌تواند بر رابطه بین شخص و آن فضا مهم باشد.
اهمیت بالایی دارد که بدانیم عوامل فرهنگی چه نقشی در ادراک افراد دارند. محرک‌های محیطی در قالب فضاهایی که معماران طراحی می‌کنند، در صورت حامل بودن عوامل و نشانه‌های فرهنگی چگونه بر انسان‌ها تأثیر خواهند داشت. درنهایت مهم است که بدانیم خود افراد، با ویژگی‌های مختلف شخصیتی، جسمانی و فرهنگی که دارند، چگونه پدیده‌ها و در این مورد، محیط‌های یکسان را تفسیر و ادراک می‌کنند و درواقع ما برای کدام شخص، با کدام ویژگی‌ها طراحی می‌کنیم.

 


زمان : ۱۲ آذر ماه ۹۶ | ساعت ۱۶ الی ۱۸
مکان : طبقه فوقانی سینما قدس، سالن جلسات حوزه هنری


حضور در نشست آزاد و رایگان می باشد و جهت حضور رزرو الزامی است.

رزرو نشست


شماره تماس
۰۴۱۳۵۵۳۳۴۴۷

نشست چهل و نهم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *